Loading
+90 212 274 44 62 | info@ozsezikli.com |

Ortez / Protez

ORTEZ / PROTEZ

Ortez/ Protez, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hizmetlerimizin önemli bir parçasıdır. Bu sebeple ekibimizde kişiye özel protezi hazırlayan ve uygulayan ortez-protez uzmanı; ayrıca bireyin cihaza adaptasyonu için egzersiz desteği sağlayacak fizyoterapistler görev almaktadır.

Protez; vücutta eksik ya da işlevini tam olarak yerine getiremeyen bir organ veya dokunun, yapay olarak yerine konulmasıdır. Ortez ise zayıf veya kullanılmayan kas, kemik ve dokuları destekleyen ve/ veya iskelet-kas sistemindeki deformasyonu düzelten cihazlara verilen isimdir. Bu cihazların kişiye özel olarak tasarlanması, geliştirilmesi, üretilmesi ve uygulanması, bireyin tedaviden sonraki yaşamı için büyük önem taşır. Ekstremite ve fonksiyon kayıpları sonucunda hareket güçlüğü çeken bireylerin uygun ortez veya protezi kullanmaları yaşam kalitelerine katkı sağlarken, hatalı bir uygulama bozuklukların ilerlemesine sebep olabilir.

Özsezikli Group olarak size farklı seçenekler ve çözümler sunmak üzere, ortez/ protez araştırma ve danışmanlık desteği sağlıyoruz. Ayrıca yurt içi veya yurt dışından ortez/ protez cihazlarının getirilmeleri ve uygulanmaları konularında hizmet veriyoruz.

Ortez ve protezlerin yapım ve uygulamasında birden çok adım vardır. Öncelikle bireyin hareket kabiliyetinin ve bağımsız iş görebilme becerisinin artırılması hedeflenir. Seçeneklerin karşılıklı olarak değerlendirilmesinden sonra, ortez/ protez en doğru şekilde uyacak biçim ve uzunlukta üretilmeli; bireyin fiziksel bozukluğunu yaratan sebep ortadan kaldırılıncaya veya yaralı olan organ ya da dokular tamamen iyileşinceye dek uygulanmamalıdır.

Protez ve ortezler kullanılan malzeme ve teknolojinin sonucunda büyük farklılıklar gösterebilirler. Realistik ve temel protezlerin yanısıra, yüksek teknoloji ürünü çok fonksiyonlu protezler de bulunmaktadır. Bireyin gereksinim ve beklentilerini fizyoterapi uzmanları ve hekimler ile paylaşması ve ortez/ protez uzmanının tasarım, üretim ve uygulama sırasında diğer profesyoneller ile çalışması, uygulamanın başarısını büyük oranda artıracaktır.

ÜRÜNLER


C-LEG

C-Leg tam bilgisayar kontrollü diz eklemine sahiptir. Güvenli ve dinamiktir. Doğal adım atabilmeyi sağlar. Farklı hızlarda ve tüm yüzeylerde yumuşak ve güvenli yürüyüşü olanaklı kılar.Kablosuz kontrol ve ayakta durma modülasyonu vardır. Kullanıcılar yürüme sırasında eklem açısının algılamakta böylece dize salınım fazında dinamik kontrol ve yürüme frekansına ve adım frekansına uyum sağlayabilmektedir.

Günümüzde 13.000’in üzerinde C-Leg kullanıcısı teknolojinin sunduğu bu imkandan yararlanmaktadır. Yürürken dikkatinizi protez ve yürüyüşünüze vermeniz gerekmez.

Yürüme salınım fazında mikroproser kontrol sistemi sayesinde eklem stabilize olmakta ve ani kıvrılmalara müsaade etmemektedir. C-Leg compact sayesinde yürümenin hangi fazında olduğunuzu kavrayabilmekte böylece bacağın pozisyonu hakkında bilgi sahibi olunduğu için uygun davranışta bulunabilmektedir.Ağırlığınız her iki tarafa dağıldığı için sağlam tarafı zorlamamaktadır.

HARMONY

Sadece protezini degil, tüm alışkanlıklarını değiştirmeye hazır mısın?

Harmony sistem, güdük ile soket arasındaki tutunmayı özel bir vakum sistemiyle sağlayarak (negatif basınç olusturarak), kullanıcıya protezi üst düzeyde kontrol ve konfor imkanı verir. Soketindeki özel dizayn sayesinde dışarıdan gelen baskılar güdüğün her noktasına eşit olarak dağıtılır. Bu da kullanıcının protezi bacağının bir devamıymış gibi hissetmesini sağlar ve yürüyüş paternini iyileştirir.

EMAG

Elektronik Yürüme Cihazı, Hayal Değil !..

Emag, Otto Bock tarafından geliştirilen Dünya’ nın ilk elektronik kontrollü cihaz eklemlerinden biridir. Emag, elektronik olarak kilit mekanizmasını kontrol ettiğinden birçok cihaz kullanıcısında olan kilitli-kilitsiz korkusunu ortadan kaldırır. Kablosuz olarak kullanılan kumandası ışık, titreşim veya ses aracılığıyla kullanıcıyı her an bilgilendirir.

Geleneksel cihaz diz eklemlerinde kilidi açmak için en azından kullanıcının dizine kadar uzanması gerekir. Bu durum kullanıcı için en sıkıntılı ve düşme riski tasıyan anları oluşturur. Kişinin eğilmesiyle beraber eklemin de açılması kullanıcının emniyetsiz bir duruşta kalmasına neden olur. EMAG elektronik cihazda ise kullanıcının eklemi açmak için eğilmesine veya ekstra çaba sarfetmesine gerek yoktur. Cihaz üzerinde bulunan ve kolaylıkla yetişebileceği bir noktadaki butona basmak veya sahip olduğu uzaktan kumandayla kilidi açabilmesi, hem riskli durumları ortadan kaldırır hem de kullanıcıya büyük bir kolaylık getirir. Elektronik eklem, gerek serbest olduğu gerek kilitlendiği anlarda kullanıcıya titreşim veya uyarı sesiyle bildirim verir.

Elektronik ünite, 48 saat dayanıma sahip bir bataryayla çalışır. Fakat batarya ömrü açısından her gece düzenli olarak şarj edilmesi tavsiye edilir

RGO

Reciprocal Gait Orthosis

ORTOSİSTEM RGO Ortez:

Resiprokal yürüyüş ortezi veya RGO, ambulasyon ihtiyacı olan parapilejik veya Spina Bifidalı hastalarda yaygın bir biçimde uygulanan fonksiyonel yürüyüş ortezidir.

RGO ortezinde her iki kalça birbirine çelik bir yay aracılığıyla bağlıdır. Kalça eklemlerimizden birini hafif de olsa öne doğru hareket ettirmemiz (fleksiyon) mekanik bir gerilim doğurur ve diğer kalçamızın ters yöne hareketini sağlar.(ekstansiyon momenti) Dolayısıyla özellikle kalça eklemlerinden birinde bükme (aktif fleksiyon) yetisi olan vakalarda çok başarılı neticeler alınmıştır. Her adım atışta tekrarlanan resiprokal yürüyüş kalçada kontraktür oluşumunun önüne geçer. İkili hareket kabiliyetine sahip kalça eklemini ayakta durduğumuz esnada kilitleyip, oturacağımız esnada tamamen serbest pozisyona getirebiliriz. Eller serbest olarak ayakta durabilme hem de cihaz adaptasyon sürecine paralel yürüyüşlere başlama, çocukların erken gelişim dönemlerinde fizyolojik, iskeletal ve psikolojik yönlerden sağladığı destek, cihazın başlıca faydalarındandır. 30 derecenin üstünde kontraktürü olmayan, mental sorunu bulunmayan çocuklar için ortalama 2 yaş uygulama için uygun kabul edilir.

KARBON ORTEZLER

Karbon, yaşamın her anında, hemen hemen tüm organik moleküllerin bünyesinde yer alan çok önemli bir elementtir. Sektörel anlamda uzay araştırmalarından otomotiv sektörüne, uçak sanayiinden gıda sektörüne kadar çok geniş bir alanda farklı bileşimlerde kullanılır. Ortez-Protez sektöründe de son yıllarda karbonun mukavemetinden ve hafifliğinden yararlanmak amacıyla yaygın biçimde AR-GE çalışmaları yapılmaktadır.

WALK ON:

Otto Bock firması tarafından üretilmiş Walk On afo ince, hafif ve Kevlar ile desteklenmiş yapısı ile oldukça dayanıklıdır. Özel prepreg karbon işleme tekniğiyle üretilen Walk On, dorsal ve plantar fleksiyona izin vererek, hasta için meyilli yüzeylerde yürümeyi kolaylaştırır.

TOE OFF:

Önden destekli yapı dizin aşırı fleksiyona gitmesini engeller, diz ekstansörlerine yardımcı olur. Esnek ve ince ayak kısmı hem ayakkabıyla uyumu kolaylaştırır hem de yerden almış oluğu karşı direnci kuvvete dönüştürerek ileriye doğru adım atmada yardımcı rol üstlenir. Prepreg tekniğiyle üretilmiştir. Son derece hafif ve aynı zamanda da dayanıklıdır.

DYNAWALK:

Dynawalk, diz altı ortez uygulamalarında gelinen en son ve en yeni dizayn diyebiliriz. Karbon fiber ayak bilek eklemi AFO nun içine adapte edilir. Yaylanma özelliğine sahip bu karbon parça üst düzeyde enerji geri dönüşümü sağlayarak hastaların daha keyifli ve doğal yürüyüş yapmalarına yardımcı olur. Hafif olması ve ileri teknoloji karbon fiber parçası sayesinde yürüyüşün herhangi bir anında hareketi kesen etkisinin olmaması geleneksel eklemlerden ayıran özellikleridir. Orto Sistem tarafından Türkiye’de üretilmekte olan Dynawalk cihaz uygulaması Proklinik bünyesindeki özel eğitimli teknisyenlerimizce gerçekleştirilmektedir

UNİLATERAL:

Unilateral, Otto Bock tarafından geliştirilmiş uluslarası tasarım ödüllü bir eklem dizaynıdır. Tek taraflı dizaynı, üzerine ağırlık aktarıldığında hem kısmi esneklik ve hem de normal cihazlarla kıyaslandığında bariz hafiflik kazandırır. Eklem, üzerinde fonksiyonel değişiklikler yapılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Dolayısıyla eklem kilidini üzerinde bulunan mandal yardımıyla kendi üzerinden veya misine bağlantısıyla daha yukarı bir noktadan kontrol edebileceğimiz gibi serbest olarak da (kilitsiz) kullanabiliriz.